ANTARCTICA 7                                                                  MAIN PAGE   Z WSTĘPU DO KATALOGU WYSTAWY "ANTARKTYKA Z BLISKA"
Muzeum Historii Miasta Łodzi - sierpień-październik 2000

Stanisław Rakusa-Suszczewski prof. dr hab.
Zakład Biologii Antarktyki PAN

Antarktyka w fotografii Jerzego Strzeleckiego

Kontynent Antarktydy wraz z otaczającym go obszarem trzech oceanów nazywamy Antarktyką. Granicą Antarktyki przebiegającą równoleżnikowo dookoła kontynentu jest konwergencja, wąski pas wód o dużej dynamice zmian, gdzie zimne i ciężkie wody antarktyczne zapadają się pod cieplejsze i lżejsze wody subantarktyczne. Powierzchnia kontynentu Antarktydy wynosi około 14 mln km2, jest ona większa niż Europa i prawie dwa razy taka jak Australia. Brzeg tego kontynentu to 31 tysięcy kilometrów bariery lodowej i 2,4 tysiąca kilometrów skał. Tylko około 2% linii brzegowej kontynentu i otaczających go wysp jest dostępne dla człowieka i to tylko w okresie letnim. Zimą oceany są pokryte lodem na powierzchni około 18,8 mln km2. Antarktyka to obszar najzimniejszy, najbardziej wietrzny, najbardziej oddalony od cywilizacji i ... najpiękniejszy.
W rejon Antarktyki jeszcze do niedawna zapuszczali się, poza rybakami czy wcześniej wielorybnikami, tylko badacze polarni. W ostatniej dekadzie pojawili się w Antarktyce również turyści - ich liczba dochodzi obecnie do 30 tysięcy osób rocznie. Jeśli ich obecność ma nie zakłócić w sposób trwały kruchej równowagi ekosystemu to liczba ta nie powinna już rosnąć, a jeżeli, to turystykę należy bardzo uważnie organizować.
                                                                                                           dalej

ANTARCTICA 2
ANTARCTICA 3
ANTARCTICA 4
ANTARCTICA 5